لینک مستقیم(شرق شناسی و تاریخ نگاری معاصر)

شرق شناسی و تاریخ نگاری معاصر|لینک مستقیم|اِل کِی|41003384|شرق شناسی و تاریخ نگاری معاصر
جوینده گرامی در این پست شما فایل با عنوان شرق شناسی و تاریخ نگاری معاصر را مشاهده می نمایید.

روابط ایران و اروپا را می توان تا بیش از پانصد سال پیش، یعنی کمی قبل از پیدایش رنسانس و نوزایی در اروپا پیش برد. نخستین برخورد جامعه ایرانی با تمدن اروپا هنگامی صورت گرفت که تجار و نمایندگان تجاری و سیاسی دول اروپا بویژه ایتالیایی ها در قرون وسطی با ایران به داد و ستد پرداختند. با استیلای ترکان عثمانی بر راه های گرجستان، شبه جزیره کریمه و بندر اسکندرونه، رابطه ایران با کشورهای اروپایی قطع شد. با شروع انقلاب صنعتی و تولید وسیع، ارتباط با شرق به منظور دستیابی به بازارهای آن ضرورت یافت. نخستین کشور اروپایی که بدین منظور پا به عرصه ایران گذاشت، پرتغالی ها بودند که در زمان شاه اسماعیل (913 ق / 1507 م) با هفت فروند کشتی وارد جزیره هرمز شدند و بیش از یک قرن به غارت و چپاول پرداختند. پس از پرتغالی ها، هلندی ها در سال 1065 ق / 1654 م قراردادی با دولت ایران منعقد کردند و در سال های بعد، صدور ابریشم ایران را به انحصار خود درآوردند؛ سپس فرانسوی ها در زمان شاه عباس ثانی (1075 ق / 1664 م)، شاه سلطان حسین، کریم خان زند و فتحعلی شاه امتیازاتی از ایران گرفتند.
هم زمان با ورود پرتغالی ها و هلندی ها، دولت انگلیس نیز متوجه ایران شد و علیه پرتغالی ها و هلندی ها موقتا با ایران متحد گردید و در ازای این اتحاد، از ایران امتیازات انحصاری و ویژه ای را دریافت کرد، ایران از این پس، به مدت چند قرن، به یکی از خرده حیات خلوت های انگلیس تبدیل شد.


مطالب دیگر:
📃مقاله آموزشی تأملى در زندگى و شعر نیما یوشیج📃مقاله آموزشی ادبیات و تصویرگری كتاب كودک📃مقاله آموزشی انـواع ادبـی📃مقاله آموزشی تاریخ ادبیات📃مقاله آموزشی رمان به عنوان ادبیات غیر دینی📃مقاله آموزشی ضرب المثل های معروف زبان فارسی به همراه معانی📃مقاله آموزشی مقایسه دو كتاب تاریخ جهانگشای جوینی و ظفرنامه حمدالله مستوفی ، از آغاز دوران چنگیز تا دوران هولاكو📃مقاله آموزشی گلستان آیینه ی زندگی پر ماجرای سعدی📃مقاله آموزشی ارزشیابی اضطراب دانش آموزان در امتحان📃مقاله آموزشی زندگی نامه سید احمد هاتف📃مقاله آموزشی سخنی كوتاه در مورد حافظ و اشعار او📃مقاله آموزشی زندگی نامه هوشنگ ابتهاج ، سایه📃مقاله آموزشی دلایل افت تحصیلی دانش آموزان📃کد متلب روش نصف کردن📃کد متلب روش وتری📃کد متلب حل انتگرال سیمپسون📃بررسی اثر بخشی درمان براساس رویکرد طرحواره📃اختلال یادگیری📃روش تحقیق عملی اثرات وعوامل مؤثر بر طلاق در خانواده های شهرستان نیشابور📃هنر امپرسیونیسم📃اهمیت ونقش پارک ها در زندگی شهروندان📃زلزله چیست📃برسی تأثیر بدرفتاری والدین بر عزت نفس دانش‎آموزان📃بررسی و مقایسه نیازهای دانش آموزان📃بررسی بازار سبزیجات خشك