لینک مستقیم(بررسی رابطه بلوغ عاطفی و استحکام خانواده دردانشجویان متاهل(مطالعه موردی دانشگاه پیام نور))

بررسی رابطه بلوغ عاطفی و استحکام خانواده دردانشجویان متاهل(مطالعه موردی دانشگاه پیام نور)|لینک مستقیم|اِل کِی|39012197|دانلود پایان نامه روانشناسی, بررسی رابطه بلوغ عاطفی,بلوغ عاطفی,بلوغ,تحقیق در مورد بلوغ عاطفی,دانشجویان متاهل,روانشناسی بلوغ ,تفکر عاطفی,مقاله در مورد بلوغ عاطفی,دانلود پرسشنامه,نرم افزار spss
جوینده گرامی در این پست شما فایل با عنوان بررسی رابطه بلوغ عاطفی و استحکام خانواده دردانشجویان متاهل(مطالعه موردی دانشگاه پیام نور) را مشاهده می نمایید.

مقدمه:
خانواده نهاد مقدس اجتماعی‌ و دینی است که بسیاری از نـیازهای فـردی و روان‌شناختی‌ انسان در آن تأمین می‌گردد.خانواده مناسب‌ترین نظام برای تأمین نیازهای مادی، روانی و معنوی بشر است و بهترین بستر را برای تأمین‌ امنیت‌ و آرامش روانی اعضا، پرورش نسل جدید،اجتماعی‌ کردن‌ فرزندان‌ و برآوردن نیازهای عاطفی افراد فـراهم‌ می‌سازد.(سالاری فر ، 1387) .
خانواده زمـینه‌ساز رشد و تکامل فردی و دست‌یابی اعضای آن به دوستی و محبت است و در کاهش‌ انحرافات‌ و آسیب‌های اجتماعی‌(عربی ، 1386)و پرورش مذهبی کودکان‌ اثر دارد.( عـلیانسب، 1386)
بنابراین،ضرورت دارد که‌ این‌ نهاد مقدس تقویت گردد و در جهت استحکام آن‌ گام‌های مؤثرتری برداشته شود.عوامل مختلفی می تواند در استحکام و تقویت خانواده نقش داشته باشد،از جمله هـم‌سانی(کفویّت)زوجین،هوش عـاطفی،تقیدات مـذهبی، روابط درون‌خانوادگی،رفق و مدارا،داشتن فرزند و نقش‌های‌ درون‌خانوادگی .
دختران و پسران میوه های باغ زندگی انسان به شمار می روند که در ادامه زندگی خویش از تشریک مساعی و طرح زندگی مشترک ،چاره ای ندارند زیرا زندگی به صورت تجرد ،زندگی تلخ و بدفرجامی است که شکوفه های حیات را در نیمه راه خزان کرده و به دور می ریزد . دست آفرینش ،یک نوع تجاذب و کشش درونی میان این دو نوع میوه به ودیعت نهاده که هر کدام در سنین خاصی خواهان یکدیگر می شوند و اضطراب و تپش آنان ،از طریق ازدواج ،به سکونت و آرامش تبدیل می گردد و آیه مبارکه که راز آفریدن همسر را بیان می کند و می فرماید«لِتَسکُنُوا إلَیها»ناظر به این نکته است. (مظاهری ، 1382) . هر یک از ما انسان ها شایستگی آن را دارد که از یک ازدواج موفق و رابطه ای باور نکردنی لذت کامل را ببرد . (آنتونی رابینز، 1383).
پایه و اساس روابط درون خانوادگی بر محور رابطه زن و شوهر (پدر و مادر) استوار است و داشتن رابطه ای عاطفی با همسرمان به گذشته و چگونگی رابطه ی پدر و مادرمان با یکدیگر ارتباط پیدا می کند.(افروز ، 1382).
اگر در خانواده ای تربیت شویم که ارتباط عاطفی و صادقانه در آن خانواده حکم فرما باشد ، مسلماً دوره بلوغ دوراني مبهم از نظر شناخت خصايص و دوران تمايلات متضاد است. با ورود كودك به دنياي نوجواني و بلوغ، ولادتي تازه و مرحله ي ويژه و مستقل از دوره هاي قبل و بعد پديد مي آيد كه آن را مرحله انتقال، مرحله نجات از كودكي دوران تحولات همراه با دگرگوني هاي سريع و غافلگير كننده، مرحله طوفان حيات و مرحله نجات از طفيلي گري نيز مي نامند. افراد در اين دوران احياناً‌ با ترس و بيم هايي مواجه مي گردند كه رفع و تعديل آن نيازمند به حمايت از سوي والدين و مربيان است. (قائمي، 1380).

فهرست :
فصل اول – کلیات پژوهش
مقدمه
بیان مسئله
ضرورت و اهمیت پژوهش
اهداف پژوهش
هدف کلی
اهداف جزئی
فرضیات
تعریف واژه ها و اصطلاحات
فصل دوم - ادبیات پژوهش
مبانی نظری پژوهش
تعاریف ازدواج
بلوغ عاطفی
تاریخچه روانشناسی بلوغ
مفهوم بلوغ و تفاوت آن با نوجوانی
انواع بلوغ
تعریف بلوغ عاطفی
بلوغ عاطفی از دیدگاه روانشناسان
پنج عامل کلی از عدم بلوغ عاطفی
تفکر عاطفی
بلوغ عاطفی و حل تعارضات در زندگی زناشویی
اهمیت بلوغ عاطفی در حفظ پیوندهاي زناشویی در دانشجویان متاهل
بررسی تحول خانواده
تعریف خانواده
پیدایش و تحول خانواده
جایگاه خانواده در اسلام
ازدواج وتشکیل خانواده
جایگاه و منزلت خانواده
اهداف تشکیل خانواده
انواع خانواده
خانواده و استحکام آن
عوامل استحکام خانواده
ایجاد فضای عاطفی
پیشینه پژوهش (داخلی و خارجی)
نتیجه گیری
فصل سوم - روش تحقیق
مقدمه
ابزار پژوهش
جامعه آماری پژوهش
حجم نمونه و روش نمونه گيري
روش تجزیه و تحلیل داده ها
روش تحقیق
ابزار سنجش متغيرها
روشهاي جمع آوري اطلاعات
ابزار گرد آوري داده ها
روايي پرسشنامه بلوغ عاطفی ، استحکام خانواده
پرسشنامه بلوغ عاطفی
پرسشنامه (FOS)
جمع بندی
فصل چهارم- تجزیه و تحلیل داده ها
مقدمه
فصل پنجم - خلاصه و نتیجه پژوهش
مقدمه
پیشنهادات
موانع و محدودیت ها
پیوست ها
منابع و مآخذ پژوهش

مطالب دیگر:
📚بررسی راهكارهاي علمي براي تقويت روحية مذهبي كودكان📚بررسی جایگاه و چهره زن در طنز سنتی (مشروطه)📚بررسی گروه های سیاسی و مذهبی کشور افغانستان📚بررسی بيماري و ویروس گامبورو📚بررسی فرهنگسازي از دیدگاه پيامبر📚بررسی مديريت ترافيك و كنترل مدیرت ترافیک📚بررسی معایب و محاسن ساختمان های بتنی📚بررسی كشت و پرورش چاي در زمينهاي جلگه اي و يا دشتها📚چارچوب نظری در خصوص اعتياد به مواد مخدر📚بررسی انواع ضمانتنامه های بانکی در قراردادهای مختلف📚بررسی انقلاب عاشورا و ويژگي هاي انقلاب اسلامي ايران و ارتباط میان آنها📚بررسی نحوه عملکرد انواع دماسنجها📚بررسی نقش زنان در جامعه در دوره های مختلف تاریخی📚بررسی آثار تربیتی در نهج البلاغه📚بررسی زندگینامه و جایگاه پروين اعتصامی در ادب فارسي📚پروپوزال آماده: بررسی تاثیر سبک های مدیریت بر عملکرد کارکنان📚بررسی و آشنایی با انواع ماشينهاى باغبانى ماشين گياهكاري📚حل مسائل مقدار اوليه مرزي دستگاه معادلات ديفرانسيل جزئي مرتبه بالا غير خطي بوسيله شبكه ها📚بررسی عوامل مؤثر بر معنويت گريزي📚بررسی و مطالعه روش تدريس ايفاي نقش یا وانمود سازي در میان دانش آموزان📚بررسی خواص و كاربرد بازالت باسالت📚بررسی کنترل غذایی ماکیان مرغ و خروس و پرندگان📚بررسی و مقایسه و تفاوت هاي میان مديريت و رهبري📚بررسی سلسله طاهریان📚بررسی زندگينامه حافظ