لینک مستقیم(مبانی نظری کامل و دقیق اختلال ملال جنسیتی بر اساس تغییرات جدید DSM)

مبانی نظری کامل و دقیق اختلال ملال جنسیتی بر اساس تغییرات جدید DSM|لینک مستقیم|اِل کِی|32022028|اختلال ملال جنسیتی, تراجنسی, هویت جنسی,از اختلال ملال جنسیتی چه می دانید؟,ملال جنسیتی Archives,جرقه ملال جنسیتی,دیدگاه های روان شناسان در مورد اختلال ملال جنسیتی
جوینده گرامی در این پست شما فایل با عنوان مبانی نظری کامل و دقیق اختلال ملال جنسیتی بر اساس تغییرات جدید DSM را مشاهده می نمایید.توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)
کلیه مبانی نظری مرتبط با ملال جنسیتی، اختلال تراجنسی و پیشینه جدید 2016

بخشی از مبانی نظری:
اختلال ملال جنسيتي: تاریخچه و مفاهیم
تراجنس ها در گذشته ائونیسم نامیده می شدند، چرا که اولین فرد مبتلا را بیامونت می دانستند. در روان پزشکی برای اولین بار این اختلال توسط اسکورل در سال 1838 مورد توجه قرار گرفت و با جزئیات بیشتری در سال 1886 کرافت آن را توصیف کرد (ستوده و میرزایی. 1384). عمل دگرجنس پوشی غالبا با تحریک جنسی همراه است اما این امر ممکن است اتفاق نیفتد و دگرپوش به دلایل دیگر به این امر علاقه نشان دهد (کول و همکاران، 2012). تعاریف متعددی از ملال جنسیتی ارائه شده است که در ادامه به چند مورد از این تعاریف اشاره می کنیم:
2-1-2جنس و جنسیت
جنس در واقع نشان دهنده اندام جنسی فرد است. اندام جنسی ممکن است مردانه، زنانه و یا ترکیبی ناقص از هر دو باشد. که در حالت اول جنس فرد مرد، در حالت دوم زن، و در حالت سوم دوجنسی می باشد جنس نمی توان حالت های زیادی در نظر گرفت و به چند حالت مشخص خلاصه می شود (کاپلان و سادوک، 1392)، جنسیت نشان دهنده احساس و باور فرد از خود به عنوان زن یا مرد است. یک فرد ممکن است در ذهن، خود را زن، مرد، هر دو (دوجنسیتی)، هیچکدام (بی جنسیتی) و… بداند. جنسیت کمی پیچیده تر از جنس است و بیشتر از دو یا سه حالت است. جنسیت حالت های مختلف و زیادی دارد و ممکن است همزمان چندین حالت در یک نفر پدید آید. جنسیت وابستگی شدیدی به فرهنگ و کلیشه های یک جامعه دارد و ممکن است رفتار فردی در یک جامعه و فرهنگ مردانه به نظر بیاید اما در جامعه و فرهنگ دیگر زنانه محسوب شود به همین خاطر جنسیت یک مساله ثابت و همیشگی نیست و گفته می شود در هر جامعه و فرهنگی جداگانه بررسی می شود (کاپلان و سادوک،1392).

2-1-2هویت جنسی، گرایش جنسی و رفتار جنسی
طبقه ای از هویت اجتماعی است و به شناسایی و تشخیص هر فرد بر اساس جنسیت و اندام جنسی به عنوان زن، مرد، دو جنسه یا بی جنس را هویت جنسیتی می گویند (تقدمی، 1381). گرایش جنسی به معنای میل جنسی و عاطفی به دیگری است که جدا از جنس و جنسیت است (موحد، 1390). آگاهی ممکن است فردی جنسیت و یا جنس خود را به خاطر شرایط خاصی ابراز نکند. به عنوان مثال ممکن است فردی اندام جنسی مردانه داشته باشد، خود را مرد بداند و جنسیت مردانه داشته باشد ولی به خاطر شرایط خاص رفتار زنانه داشته باشد. این موضوع به معنای رفتار جنسیتی می باشد. رفتار جنسیتی به معنای اعمال و رفتارهایی است که ما از دیگران مشاهده می-کنیم و متوجه می شویم فرد زن است یا مرد یا چیز دیگر. این رفتارها شامل پوشش، صحبت کردن، نام و مسائل این چنین است که ما متوجه می شویم فرد یک زن یا مرد است. رفتارهای جنسیتی به شدت وابسته به فرهنگ و کلیشه های جنسیتی جامعه بستگی دارد و قویترین ابزار شناخت جامعه برای تشخیص زن یا مرد بودن افراد است. ما هیچگاه در برخورد اول متوجه نمی شویم فرد اندام مردانه یا زنانه دارد و یا در ذهن خود را زن یا مرد می داند بلکه این رفتار بیرونی او است که ما را متوجه زن یا مرد بودن وی می کند (صابری و محمدی، 1390).

-7-دیدگاه های روان شناسان در مورد اختلال ملال جنسیتی
2-7-1-نقش آموزی جنسیتی

نقش‌آموزي جنسيتي به كسب آن دسته از ويژگي‌ها و رفتارهايي كه فرهنگ جامعه معيني براي زنان و مردان خود مناسب مي‌داند و هويت جنسيتي به احساس و آگاهي خود فرد درباره زن يا مرد، دختر يا پسر بودن اشاره دارد (سلیگمن و همکاران، 2012).

هولت، ساقوربرگ و دون فورد[1] (2016)، در مطالعه خود به بررسی عوامل جمعیت شناختی موثر بر مشکلات روانی-اجتماعی بیماران مبتلا به اختلال ملال جنسیتی در بین دانش آموزان آمریکایی پرداختند، به این نتیجه رسیدند که متغیرهای سن، جنس، فرهنگ و خانواده بر بیماران موثر می­باشد، به طوری که پسران نسبت به دختران دارای افسردگی و اضطراب بیشتری می­باشند و همچنین با افزایش سن میزان اختلالات خلقی و اجتماعی افزایش می یابد.

[1] . Holt & Skagerberg & Dunsford


قسمتی از پیشینه پژوهش: گشتاسبی اصل، صالحی و ملایی نژاد (1393)، در تحقیق خود که با هدف مقایسه عملکرد خانواده از دید افراد مبتلا به ملال جنسیتی و افراد عادی در اصفهان انجام دادند به این نتیجه رسیدند که افراد دارای ملال جنسیتی در سلامت روان با افراد عادی دارای تفاوت معناداری بودند که نشان دهنده وجود اختلال افسردگی در افراد مبتلا به ملال جنسیتی می باشد.
فیروزی و همکاران (1393)، در مطالعه خود که با هدف مقایسه ویژگی های روان شناختی دو بیمار مبتلا به اختلال ملال جنسیتی انجام دادند به این نتیجه رسیدند که این بیماران دارای برخی اختلالات شخصیتی مرزی، نمایشی و فقدان ابراز وجود بوده و همچنین نشانگان خلقی از قبیل اختلال افسردگی را دارا می باشند.


کلیه مبانی نظری مرتبط با ملال جنسیتی، اختلال تراجنسی و پیشینه جدید 2016

مطالب دیگر:
📚پلان ساختمان 4 طبقه دارای تجاری📚پاورپوینت درس های 11 و 12 مطالعات پنجم📚چگونگی از بین بردن اضطراب دانش آموزان📚چگونه می توانم ازطریق شیوه های املاء نویسی اضطراب دانش آموزان را در درس املاء بهبود بخشید📚کاهش دادن اضطراب دانش آموزپایه اول متوسطه را در ساعت فیزیک📚راه های برطرف کردن مشکل گوشه گیری دانش آموزان📚بررسی علل گستاخی برخی دانش آموزان در برابر معلم📚چگونگی حل کردن مشکل کم رویی وعدم اعتماد به نفس در دانش آموزان📚چگونه می توانم با استفاده از مواد زاید و بدون استفاده در ساعت هنر خلاقیت را در دانش آموزان پایه چهارم افزایش داد📚چگونگی کاهش دادن مدرسه گریزی دانش آموزان📚نقش مشاركتی دانش آموزان در اداره امور مدرسه از طریق شورای دانش آموزی📚مشکلات رفتاری و اخلاقی دانش آموزان و راهکارهای برطرف نمودن آنها در قالب یک پژوهش عملی📚حل کردن مشکل روخوانی دانش آموز پایه پنجم📚چگونگی افزایش علاقه دانش آموزان مدرسه جهت شرکت در نماز جماعت📚نکات مهم کتاب ریاضی پنجم دبستان📚نموه سوال مطالعات اجتماعی چهارم در آبان ماه📚پاورپوینت سیستمهای دودویی📚نمونه آزمون نوبت اول ریاضی نهم 94📚حل تمرینات ریاضی 1 دانشگاه📚حل تمرینات ریاضی 2 دانشگاه📚نمونه سوال جامع هشتم📚حل تمرینات ساختمان داده📚نمونه سوال ریاضی چهارم دبستان در آبان ماه 93📚طرح درس کامل درس های چهارم ابتدایی📚چگونگی کاهش افت تحصیلی دانش آموزان پایه دوم راهنمایی