لینک مستقیم(بررسي حالات و ويژگي هاي ماده و بررسي نيروي بين مولکولي)

بررسي حالات و ويژگي هاي ماده و بررسي نيروي بين مولکولي|لینک مستقیم|اِل کِی|30012375|بررسي حالات و ويژگي هاي ماده و بررسي نيروي بين مولکولي
جوینده گرامی در این پست شما فایل با عنوان بررسي حالات و ويژگي هاي ماده و بررسي نيروي بين مولکولي را مشاهده می نمایید.

در مدرسه با سه شکل ماده آشنا ميشويم: گاز، مايع و جامد. ولي اين‌ها نيمي از حالات ماده اند. شش شکل ماده وجود دارد: جامد، مايع، گاز، پلاسما، ماده چگال باس اينشتين و حالت تازه کشف‌شده: ماده چگال فرميوني. تمام دانش‌آموزان راهنمايي خصوصيات حالات معمول ماده روي زمين را مي‌شناسند. مواد جامد در برابر تغيير شکل مقاومت مي‌کنند، آنها سفت و گاهي شکننده اند. مايع‌ها جاري مي‌شوند و به سختي متراکم مي‌گردند و شکل ظرف خود را مي‌گيرند.گاز‌ها کم چگال‌تر اند و ساده‌تر متراکم مي‌شوند و نه‌تنها شکل ظرف محتويشان را مي‌گيرند، بلکه آن‌قدر منبسط مي‌شوند تا کاملا آن را پر کنند.حالت چهارم ماده، پلاسما، شبيه گاز است و از اتم‌هايي تشکيل شده‌است که تمام يا تعدادي از الکترون‌هاي خود را از دست داده‌اند (يونيده شده‌اند). بيشتر ماده جهان در حالت پلاسماست، مثل خورشيد که از پلاسما تشکيل شده‌است. پلاسما اغلب بسيار گرم است و مي‌توان آن را در ميدان‌هاي مغناطيسي به دام انداخت.حالت پنجم با نام ماده چگال بوز اينشتين (Bose Einstein condensate) که در سال ۱۹۹۵ کشف شد، در اثر سرد شدن ذراتي به نام بوزون‌ها (Bosons) تا دما‌هايي بسيار پايين پديد مي‌آيد. بوزون‌هاي سرد در هم فرومي‌روند و ابر ذره‌اي که رفتاري بيشتر شبيه يک موج دارد تا ذره‌اي معمولي شکل مي‌گيرد. ماده چگال بوز اينشتين شکننده‌است و سرعت عبور نور در آن بسيار کم است.

حالت تازه هم ماده چگال فرميوني (Fermionic condensate) است. دبورا جين (Deborah Jin) از دانشگاه کلورادو که گروهش در اواخر پاييز سال ۱۳۸۲ موفق به کشف اين شکل تازه ماده شده‌است، مي‌گويد: وقتي شکل جديدي از ماده روبرو مي‌شويد بايد زماني را صرف شناخت ويژگي‌هايش کنيد. آنها اين ماده تازه را با سرد کردن ابري از پانصدهزار اتم پتاسيم – ۴۰ تا دمايي کمتر از يک ميليونيم درجه بالاتر از صفر مطلق پديدآوردند. اين اتم‌ها در چنين دمايي بدون گران‌روي جريان مي‌يابند و اين نشانه ظهور ماده‌اي جديد بود. در دما‌هاي پايين‌تر چه اتفاقي مي‌افتد؟ هنوز نمي‌دانيم.

ماده چگال فرميوني بسيار شبيه ماده چگال بوز اينشتين (BEC) است. ذرلت بنيادي و اتمها در طبيعت مي نوانند به شکل بوزون يا فرميون باشند. يکي از تفاوتهاي اساسي ميان آنها حالتهاي کوانتومي مجلز براي ذرلت است. تعداد زيلدي بوزون مي توانند در يک حالت کوانتومي باشند ، مثلا انرژي ، اسپين و ... آنها يکي باشد ، اما مطابق اصل طرد پائولي دو فرميون نمي توانند همزمان حالتهاي کوانتومي يکسان داشته باشند. براي همين مثلا در آرايش اتمي ، للکترونها که فرميون هستند نمي توانند همگي در يک تراز انرژي قرار گيرند.در هر اربيتال تنها دو الکترون که اسپينهاي متفاوت داشته باشند جا مي گيرد و الکترونهاي بعدي بايد يه اربيتال ديگري با انرژي بالاتر بروند.

ينابراين اگر فرميونها را سرد کنيم و انرژي آنها را بگيريم ، ابتدا پايينترين تراز انرژي پر مي شود ، اما ذره بعدي بايد به ترازي با انرژي بالاتر برود. وجود ماده چگال فرميوني همانند ماده چگال يوز اينشتين سالها قبل پيش بيني شده و خواص آن محاسبه شده بود ، اما رسيدن به دماي نزديک به صفر مطلق که براي تشکيل اين شکل ماده لازم است تا کنون ممکن نشده بود. هر دو از فرورفتن اتم‌ها در دماهايي بسيار پايين ساخته‌مي‌شوند. اتم‌هاي BEC بوزون اند و اتم‌هاي ماده چگال فرميوني، فرميون. اما اين‌ها به چه معني اند؟

بوزون‌ها مي توانند همگي در يک تراز انرژي قرارگيرند. به طور کلي اگر تعداد الکترون + پروتون + نوترون اتمي عددي زوج باشد، آن اتم يک بوزون است. مثلا اتم‌هاي سديم معمولي بوزون ‌اند و مي‌توانند به حالت فاز چگال بوز اينشتين ادغام شوند.مطالب دیگر:
📚بررسی طراحی و چاپ دیجیتال و مالتی مدیا📚بررسی و مطالعه ماهيت و طراحي فضاي داخل يك رستوران📚بررسی سخت افزار كامپيوتر و اجزای آن📚بررسی مراحل ساخت و اجراي ساختمان فلزي📚بررسی شركت بین المللی توسعه مهندسی پارس جنوبی و تاسیسات و پروژه های آن📚بررسی شركت سهامي بيمه ايران و روابط عمومي در آن📚بررسی بهبود و مدیریت و هزینه های کیفیت و بررسی تكنيك‌SPC📚بررسی هتل استقلال و واحد اداری و امور آن📚بررسی مراحل ساخت و اجرای اسکلت فلزی📚اشنايي با امور گرافيك و امور چاپ📚بررسی اصول کار سنسورهای اثرهال و مگنتو استريكتيو و مگنتو رزيستيو📚بررسی طرح توليد كليد و پريز و قطعات همرديف (دو شاخه – شاسي زنگ و …)📚بررسي پروژه سينك ظرفشويي و کارخانه و تولید آن و مروری بر آنالیز فنی و عملی و فاکتورهای انسانی📚بررسی موتور خودرو و اجزای آن و انواع مشکلات و عیوب و تعمیرات آنها و مروری بر سيستم ABS و چگونگي ك📚بررسی آجر و ساخت و استاندار و مشخصات آن📚بررسی حسابداري مالي و مفاهیم آن📚بررسی نحوه ایجاد پورتال با استفاده از نرم افزار share point📚بررسی غلات و بیسکویت و آدامس(شرکت پارس مینو) و تولید و کنترل کیفیت آنها📚بررسی شرکت ایران خودرو تاریخچه و فعالیتها و تاسیسات آن📚آشنايي با مدارات PLC (شركت توليدي مينا پلاست ابهر)📚بررسی مراحل ساختمان ( خاك برداري، اجراي فنداسيون، نصب صفحات زير ستون، برپايي اسكلت فلزي و ...)📚بررسی احداث ساختمان مسكوني و مراحل آن📚بررسی مرال ساخت و ا اجراي يك پروژه ساختماني📚خرید و دانلود تحقیق بررسی آزمایش تنش – کرنش در آزمایشگاه مقاومت مصالح📚بررسی فرهنگ و تنش‌ها و تقابل جهانی سازی فرهنگی و جایگاه آن در جشنوارۀ فیلم کن