لینک مستقیم(دانلود تحقیق در مورد حج از ديدگاه قرآن)

دانلود تحقیق در مورد حج از ديدگاه قرآن|لینک مستقیم|اِل کِی|50024907|دانلود تحقیق حج از ديدگاه قرآن,دانلود تحقیق در مورد حج,خرید تحقیق حج از ديدگاه قرآن
جوینده گرامی در این پست شما فایل با عنوان دانلود تحقیق در مورد حج از ديدگاه قرآن را مشاهده می نمایید.
تعداد صفحات:157
نوع فایل :WORD


چکیده مطلب:


حج از ديدگاه قرآن داراي جايگاه خاصي مي‌باشد و داراي فلسفه و احكام و مناسك معيني مي‌باشد كه در فصول سه گانه اين پروژه به چشم مي‌خورد.


در فصل اول حج از نظر لغوي و اصطلاحي بحث شده و معلوم شد كه معناي لغوي حج يعني قصد زيارت و آهنگ مي‌باشد و معناي اصطلاحي آن انجام مناسك خاص در زمان و مكان خاص مي‌باشد.


و نيز اشاره شد كه جج داراي انواعي همچون تمتع، قِران و افراد است.


فصل دوم سيماي حج از ديدگاه قرآن است در اين فصل به تاريخچه بناي كعبه و اهميت آن واصل وجوب حج پرداخته وسپس آيات اعمال و مناسك ، محرمات مانند :جدال وفسوق، صيد وشكار كردن و… مي‌باشد.


در دنباله نيز به واجبات حج شامل طواف، قرباني كردن، سعي وصفا ومروه و.. پرداخته شده است.


فصل سوم : فلسفه حج مي‌باشد كه در اين قسمت ابتدا به فلسفه فردي، معنوي، اجتماعي و اقتصادي آن پرداخته شده است.


در بخش اول آن خودسازي و تقريب به خدا وبعضي از اسرار اعمال بحث شده .


در بخش دوم كه اجتماعي مي‌باشد در مورد هماهنگي و وحدت ويكپارچگي مسلمانان مي‌باشد.


در بخش سوم كه در مورد فلسفه اقتصادي حج مي‌باشد اين طور به نظر مي‌رسد كه حج باعث رشد ورونق مادي و اقتصادي مي‌باشد و در جوامع اسلامي حج، حافظ منافع دنيوي و اخروي امتهاي اسلامي مي‌شود.


تبيين موضوع

حج يك عمل ديني است كه قرآن كريم در مورد ابعاد ومسائل مختلف آن سخن گفته در اين پژوهش در مورد ابعاد مختلف حج از جمله مناسك، احكام، و فلسفه حج وديگر اهداف آن از ديدگاه قرآن بحث شده است.


بنابراين در اين تحقيق از ديدگاه قرآن بحث مي‌كنيم نه از ديدگاه ديگران.


البته نظرات مفسران را در مورد آيات و همچنين از كتابهاي ديگر از جمله: صهباي حج جوادي آملي، حج در قرآن محمد علوي مقدم و … نيز استفاده شده تا مطلب روشن تر شود.


اهميت و ضرورت موضوع:


ابعاد ومسائل مختلف حج داراي ضرورتي اساسي است زيرا:


حج يكي از ضروريات اسلام مي باشد و يكي از اساسي ترين فرايض و از مهمترين فروع دين مي باشد. و حج آثار بي شماري بر حيات معنوي و فردي واجتماعي جامعه اسلامي دارد كه در قرآن ابعاد مختلف آن مطرح شده است و همچنين براي حج گذار پاداش زيادي مي باشد همچنان كه براي هر كدام از عبادات و فريضه‌هاي ديني، گذشته از اثرات تربيتي، اخلاقي و اجتماعي كه در انجام تك تك آنها نهفته است، در منابع و مصادر اسلامي از زبان پيامبر و معصومين عليهم السلام اجر و ثوابهايي نيز براي هر كدام از آنها ذكر شده كه مسلمانان در طول سال بنا به عشق و علاقه خود جداي از اعمال واجبي كه شبانه روز به عهده آنها است به انجام برخي از آنها مبادرت ورزند تا بدين وسيله تقرب به خداوند متعال را فراهم نموده و با دستي پر،راه بهشت را براي خود هموار كنند.


بديهي است كه ميزان ونوع پاداش ها براي هر يك از اعمال ديني از ويژگي خاصي برخوردار است . فريضه مقدس حج كه يكي از اركان اسلام مي‌باشد و در طول عمر فقط يك بار انجام آن بر هر فرد مسلمان واجب مي‌شود ، تبلوري است كه همه احكام و عبادات وصورتي است كه مجسم از اسلام،به گونه اي كه درآن ،نماز و راز ونياز با خدا، امساك و خودداري از بسياري از كارها، هجرت ودوري از وطن، جهاد با نفس، صرف مال، گذشتن از لذتها، تحمل بسياري از سختي‌ها و شدايد وكارهاي ديگري كه تنها در حين انجام اين فريضه مقدس مي‌توان آنها را درك و توصيف كرد، وجود دارد.


در مورد اهميت و ثواب اين سفر معنوي روايات زيادي از ائمه معصومين نقل شده است امام علي(ع) درباره فضيلت حج و عمره مي‌‏فرمايند :بهترين وسيله اي كه سالكان براي رسيدن به خدا بدان جنگ مي‌زنند، ايمان به اوپيامبرش در راه او .. وزيارت خانه او در حج وعمره است؛ همانا حج و عمره فقر را از ميان برمي‌دارد و گناه را مي ريزد:


« ان افضل فاتوسل به المتوسلون الي الله سبحانه و تعالي الايمان به ورسوله والجهاد في سبيله … وحج البيت واعتماده فإنها ينفيان الفقر و يرخصان الذنب…»


پيشينه موضوع

با توجه به اين كه حج اززمان حضرت آدم (ع) آغاز شد و در زمان حضرت ابراهيم (ع)‌به عنوان سنت وشريعتي فراگير مطرح شد ولي در زمان پيامبر اسلام (ص) در سال ششم بعثت به امر خداوند و نه در اسلام احيا و مردم بدان فراخوانده شدند. پس از آن به همين منوال ادامه داشته و نخستين بار قرآن و بعد روايات و بعد كتب بسياري زيادي در طول تاريخ راجع به احكام و ابعاد حج نوشته شده است كه به عنوان نمونه مي‌توان از كتبي مثل صهباي حج از جوادي آملي، حج در قرآن و حديث از محمد ري شهري و اسرار و مناسبك حج از محمد تقي حكيم و .. ياد كرد.


پرسشها

1- حج از نظر لغوي و اصطلاحي تعريف كنيد؟


2- سيماي حج در قرآن چگونه ترسيم شده است؟


3- فلسفه فردي و اجتماعي حج چگونه در قرآن بيان شده است؟


فرضيات

1- حج مجموعه‌اي از اعمال خاص از طرف خداوند متعال براي سيردادن انسان از حاكم خاكي به عالم انس با خدا و فرشتگان مي‌باشد.


2- حج مظهر تحقق همه معارف است و داراي فلسفه اجتماعي و فردي و معنوي است.مطالب دیگر:
📒پاورپوینت آموزش نقشه کشی معماری📒پاورپوینت بازار کارا و تحقیقات بازار سرمایه در حسابداری📒پاورپوینت جزوه تحلیل سازه دو📒دانلود پاورپوینت معماری subsumption در رباتیکز📒پاورپوینت کاربرد احجام و اشکال هندسی در معماری📒پاورپوینت موزه گوگنهایم فرانک لوید رایت📒پاورپوینت تراک میکسر و انواع آن📒پاورپوینت معرفی شهر اصفهان📒پاورپوینت کف پوش های سه بعدی اپوکسی📒پاورپوینت طراحی سه بعدی مقرنس با استفاده از تری دی مکس📒پاورپوینت مشخصات طاق پیروزی GRANDE ARCHE📒پاورپوینت معماری بیونیک و برج بیونیک شانگهای چین📒پاورپوینت تئوری ها و بدیهیات اصول و مفاهیم حسابداری📒پاورپوینت حسابداری شهرداری ها📒پاورپوینت حسابداری علم است یا هنر📒پاورپوینت کتاب حسابرسی 2 پیام نور پرویز گلستانی📒پاورپوینت حسابداری ناب📒دانلود پاورپوینت بررسی مسئولیت متصدی حمل و نقل دریایی کالاهای ویژه📒دانلود پاورپوینت پلاستیک و کامپوزیت📒دانلود پاورپوینت نقش تغذیه در بیماران سرطانی📒پاورپوینت بررسی ارتباط بین شیوه های تامین مالی و ارزش شرکت در چارچوب چرخه عمر شرکت📒دانلود پاورپوینت درس حسابداری صنعتی 1📒دانلود پاورپوینت درس حسابداری صنعتی 2📒پاورپوينت فیزیولوژی تکمیلی کم ابیاری📒دانلود پاورپوینت ترمیم و مقاوم سازی ساختمان