لینک مستقیم(دانلود پاورپوینت دستگاه گوارش 46 اسلاید)

دانلود پاورپوینت دستگاه گوارش 46 اسلاید|لینک مستقیم|اِل کِی|40106857|دانلود دستگاه گوارش 46 اسلاید,تحقیق دستگاه گوارش 46 اسلاید,مقاله دستگاه گوارش 46 اسلاید,دستگاه گوارش 46 اسلاید
جوینده گرامی در این پست شما فایل با عنوان دانلود پاورپوینت دستگاه گوارش 46 اسلاید را مشاهده می نمایید.

قسمتی از محتوی ورد

تعداد اسلاید : 46 صفحه

بسم الله الرحمن الرحیم دانشگاه علوم پزشکی زابل دستگاه گوارش گرد آورنده: سعید امانلو تماس: ama.
myco@yahoo.
com دستگاه گوارش لوله گوارش از دهان تا رکتوم امتداد دارد غذا از دهان در طول مری به معده می رسد، سپس از معده به سوی دوازدهه، ژژنوم، ایلئوم (روده باریک) پیش می رود و بخش عمده غذا در روده باریک جذب می شود.
باقیمانده جذب نشده غذا از راه سکوم، کولون بالا رو، کولون افقی، کولون پایین رو و سیگموئید به رکتوم و مجرای مقعدی می رسد غذا در طول لوله گوارش تغییرات مکانیکی و شیمیایی داشته و علاوه بر لوله گوارش اندامهای ضمیمه ای لوله گوارش نظیر کبد؛ پانکراس و کیسه صفرا نیز در هضم غذا نقش بسیار مهمی بر عهده دارند.
دستگاه گوارش مخاط زیر مخاط لایه عضلانی حلقوی لایه عضلانی طولی بافت همبند عضلات صاف دستگاه گوارش بصورت حلقوی و طولی در سرتاسر دستگاه گوارش کشیده شده اند این عضلات به صورت یک سن سی تیوم عمل می کنند.
فعالیت الکتریکی در این عضلات بصورت امواج آهسته و نیزه مانند هستند.
امواج آهسته ناشی از نوسان آهسته فعالیت پمپ سدیم – پتاسیم است.
بعضی از عضلات صاف لوله گوارش انقباضات تونیک دارند: الف - پتانسیل عمل اسپایک تکراری ب - هورمونها و عوامل دیگر عضلات صاف دستگاه گوارش این عضلات با تحریکاتی از قبیل کشش، اعصاب پاراسمپاتیک، استیل کولین و هورمونهای گوارشی منقبض می شوند.
بلعکس توسط اعصاب سمپاتیک، اپینفرین و نوراپینفرین هیپرپلاریزه شده و مهار می شوند.
کنترل عصبی لوله گوارش شبکه عصبی خارجی (میانتریک یا اورباخ auerbach) که بین لایه های عضلانی طولی و حلقوی قرار گرفته و حرکات لوله گوارش را کنترل می کند.
شبکه عصبی داخلی (زیر مخاطی یا مایسنر meissner) که در زیر مخاط قرار گرفته و ترشحات لوله گوارش را کنترل می کند.
کنترل هورمونی لوله گوارش هورمونها بیشتر بر ترشحات لوله گوارش تاثیر دارند ولی برخی هورمونها حرکات لوله گوارش را تحت تاثیر قرار میدهند.
کولستسیوکنین که از سلولهای نوع I مخاط دوازدهه و ژژنوم در پاسخ به چربیها ترشح می شود باعث انقباض کیسه صفرا شده و صفرا را به داخل روده آزاد می کند.
این هورمون همچنین حرکات معده را مهار می کند.
سکرتین توسط سلولهای S در مخاط دوازدهه در پاسخ به اسید معده ترشح می شود و اثر مهاری خفیفی روی حرکات قسمت اعضم لوله گوارش دارد.
پپتید مهاری معده(GIP) در مخاط روده ترشح شده و حرکات معده را کاهش می دهد.
انواع حرکات لوله گوارش حرکات پیش برنده (دودی یا پریستالیک) حرکات مخلوط کننده جریان خون لوله گوارش گردش خون احشایی جریان خون روده، طحال، لوزالمعده و کبد را تامین می کند.
تمام خونی که از روده، طحال و لوزالمعده می گذرد بلافاصله از راه ورید باب به داخل کبد جریان می یابد و از کبد به داخل ورید اجوف گردش عمومی تخلیه می شود.
در کبد باکتریها و سایر ذرات خارجی که از راه گوارش به خون راه یافته اند پاکسازی می شوند.
آب و مواد غذایی غیر چرب از طریق خون به کبد رسیده و قسمت عمده مواد غذایی در کبد گرفته شده و پردازش می شود.
مواد غذایی چرب از راه لنفاتیک و سپس از راه قنات صدری بدون عبور از کبد به خون عمومی می ریزد.


مطالب دیگر:
📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و مفاهیم اهمال کاری تحصیلی📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و مفاهیم مدیریت استراتژيک منابع انسانی📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و مفاهیم مهارتهای مدیریتی📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و مفاهیم استرس شغلی📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و معیارهای سلامت روان📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و مفاهیم فعالیت های فوق برنامه📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و مفاهیم جرات ورزی📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و مفاهیم سوء مصرف مواد📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و مفاهیم فرزند پروری📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و مفاهیم فرسودگی شغلی معلمان📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و دیدگاه های ذهن آگاهی📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و دیدگاه های عزت نفس📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و دیدگاه های واقعیت درمانی📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و دیدگاه های توسعه صادرات📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و دیدگاه های صنعت گردشگری و اهمیت آن📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و دیدگاه های تجارت الکترونیک📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و دیدگاه های هزينه و ساختار سرمايه📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و دیدگاه های مطالعات تاب‌آوری تحصیلی📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و دیدگاه های روان نمایشگری( سایکودراما )📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و دیدگاه های سازگاری و ناسازگاری زناشویی📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و دیدگاه های سلامت روانی و پیشرفت تحصیلی📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و دیدگاه های قصه گویی📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و دیدگاه های نقاشی و نقاشی درمانی📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و دیدگاه های استرس📜مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهش تعاریف و دیدگاه های یادگیری و یادگیری سازمانی